Özgün Makale

Özgün makale , herhangi bir konu hakkında yazılmış olan internet başta olmak üzere hiçbir platformda eşi ya da benzeri olmayan, içerisinde aranan tüm bilgileri aynı anda barındıran içerikten oluşan makalelerdir. Özgün makale tamamı ile kopyadan arındırılmış kendi cümle ve bilgileri ile düzenlenmiş olması gerekmektedir. Siteleri güncel tutup, ziyaretçilerin ilgisini çekmesi adına makale hazırlamada özgün içeriğe sahip olmak büyük önem arz etmektedir.

Özgün Makale Yazmanın İncelikleri

Özgün makale amaca en uygun şekilde yazılmasından dolayı herkes tarafından beğeni toplamaktadır. Hem sayfaları ziyaret eden kullanıcılar hem de sayfaların kendisi sunulan veriler ile amaçlarına ulaşmaktadır. Makaleye özgünlük katılması kesinlikle dikkat edilmesi gereke bir süreci kapsamaktadır. Bu bağlamda bir makalenin isteneni verecek şekilde özgün olabilmesi için;

  • Bilgi verilecek konu ile ilgili olarak detaylı bir şekilde araştırma yapılması,
  • İçeriğinin her bir noktasındaki bilgilerin kullanıcılara gereken bilgileri sunması,
  • Dil bilgisi başta olmak üzere, imla kurallarının eksiksiz olarak uygulanması ve yazım bakımından kusursuz olması,
  • Kolay anlaşılır, yeterince açıklayıcı ve dikkatleri toplayan bir şekilde etkileyici olması gerekmektedir.

Özgün makale bu detaylar ile farkındalık yaratarak, hem kullanıcıları hem de sitelerin bekledikleri sonuca ulaşmasına katkı sağlamaktadır.

Özgün Makale Yazmada Dikkatli Davranmamak

Özgün makale yazma aşamasında gereken özen gösterilmemesi halinde hem maddi hem de manevi kayıplar söz konusu olmaktadır. Eğer bir makale özgünlüğünü yitirip kopyalama ile oluşturulmuş ise, sayfa üzerinde telif hakkı ile ilgili olarak bir maddi yük oluşturmaktadır. Ayrıca öğünlükten uzman yazılar kullanıcıların ilgisini çekmemekte, ayrıca kullanıcıların bakış açısının olumsuz olarak değişmesine neden olmaktadır.

Özgün makale konusunda yazım ve imla kurallarına dikkat edilmemesi durumunda okuyucular makaleye okumaktan sıkılır ve anlamaz. Böylelikle kullanıcıların farklı bir sayfaya yönelmesi hızlanır ve site ziyaretçi kaybetmektedir. Ayrıca özgünlükten uzak her bir makale siteye olan güvenin sarsılmasına neden olmaktadır. Siteler dikkatsiz olarak hazırlanan makaleler neticesinde büyük bir oranda kaybettikleri maddiyatın yanı sıra sektör içerisindeki prestijini kaybetmektedir. İlerleyen süreç içerisinde bu durumun sitenin tamamen ortadan kalkması gibi kötü ve köklü bir sonucu ortaya çıkarmaktadır.